Advertisement

G-20 finans liderleri, yarın sona erecek iki günlük toplantılarının ardından rekabetçi devalüasyonu reddeden bir açıklamaya yayımlamayı planlıyorlar.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkilinin ifadelerine göre G-20'nin yarın yayımlayacağı açıklama, G-7'nin "döviz kurunu politika hedefi olarak kullanmamak" mesajından farklı olacağını sözlerine ekledi. Yetkililer bunun yerine Döviz kurunun piyasalar tarafından belirlenmesi gerektiği yolunda bir mesaj yayımlamayı amaçlıyorlar.

G-20 maliye bakanları ve merkez bankacıları, G-7'nin döviz manipülasyonlarına girmeme çağrısının ardından bu hafta kuru hedef almamak adına ortak bir nokta bularak "kur savaşları"nı göz ardı etmek isterken, açıklamaların Japonya'yı hedef alıp almadığı tartışma konusu olmaya devam ediyor.

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Lael Brainard bir basın toplantısında yaptığı açıklamada "G-20'nin bütün üyeleri piyasalar tarafından belirlenmiş döviz kuruna doğru yöneleceklerine dair taahhüt vermelilerdir. G-20 ülkeleri dövize bakış açılarını birbirlerine uyumlu hale getirmeliler ki hep beraber büyüyelim" ifadelerini kullandı.

Japonya merkez bankası Bank of Japan Başkanı Masaaki Shirakawa, bugün yaptığı bir konuşmada ülkesinin ekonomik politikasını savunarak, bunnu 15 yıllık deflasyonu yenmekte gerekli olduğunu ve yeni düşürmek için yapılmadığını sözlerine ekledi.