Advertisement

ABD merkez bankası Federal Reserve Başkanı Ben S. Bernanke, ABD ekonomisinin tam gücüyle işlev göstermekten uzak olduğunu belirterek, rekor teşviğe olan taahhütünü yineledi.

Moskova'da gerçekleşen G-20 toplantısında konuşan Bernanke, "İşsizlik neredeyse yüzde 8 iken, tam olarak görmek istediğimiz sağlıklı ve hareketli bir ekonomiden çok uzaktayız. ABD yerel politika araçlarını kullanarak yerel objektiflerine ulaşmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

ABD merkez bankası aralarında Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega gibi isimlerin de olduğu bazı uluslararası isimlerden eleştiri alırken, Mantega, Fed'i "kur savaşlarını tetiklemek"le suçlamıştı. Bernanke yönetimi altında Fed, varlıklarını rekor bir seviye olan 3 trilyon dolara çıkarırken, gösterge faiz oranını da sıfıra yaklaştırdı.

Bernanke, "ABD ekonomisini güçlendirerek küresel ekonominin de güçlenmesine katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz. Federal Reserve maksimum istihdam ve fiyat istikrarını yakalayabilmek için genişlemeci para politikasına devam ediyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Şubat 2013 Cuma, 20:58 Misafir cok merak ettigim bir sey var acaba sn bernanke tasarruflarini hangi para birimi ile yapiyor, inaniyorumki kesinlikle dolar degildir.