Advertisement

ABD eski Beyaz Saray ekonomi danışmanlarından Lawrence Summers, kurumsal vergi uygulamasına ilişkin belirsizliğin, şirketlerin yatırım konusunda tereddüt etmesine neden olarak Amerikan ekonomisini olumsuz etkilediğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Ekonomi Konseyi'nin eski direktörü Summers, Kongre'nin vergi kuralları konusundaki tutumunun şirketlerde belirsizliğe neden olup olmadığı ve şirketlerin deniz aşırı ülkelerdeki kazançlarını ABD'de yatırım yapmak için kullanıp kullanmamaları gerektiği sorularını yanıtladı.

Washington'ın bu yıl netlik sağlaması gerektiğini savunan Summers, "Kurumsal vergi reformu konusunda ne yapacaklarda yapmalılar ve daha sonra da bu kuralların önümüzdeki 5 yılda da devrede olacağı konusuna kesinlik getirmeliler. Bu durum deniz aşrı ülkelerde sağlanan kazançların ABD'ye geri dönmesine ve Amerikan ekonomisine yatırılmasına yardımcı olacak" dedi.

Temsilciler Meclisi İhtiyaç Komitesi'nin Cumhuriyetçi lideri Dave Camp de bu yıl daha geniş kapsamlı vergi değişiklikleri üzerinde çalışıldığını ve Kongre'de bu yönde bazı adımların atıldığını söyledi. Obama da bu hafta Amerika'daki istihdam yaratımına katkıda bulunan şirketlere vergi indirimi yapılmasını içeren "kapsamlı vergi reformu" çağrısında bulunmuştu.

Federal hükümetin ekonomik toparlanmayı destekleme hamlelerini devam ettirmesi ve geniş kapsamlı harcama kesntilerini önlemesinin gerektiğinin altını çizen Summers, ekonomik büyümenin, vergi kazançlarını destekleyerek bütçe açığının azaltılmasına katkıda bulunacağını söyledi.