Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in 2010-2012 yılları arasındaki eski merkez bankası danışmanlarından Li Daokui, ülke ekonomisinin sert inişi önlediğini ve gelir artışıyla birlikte ülkenin "makul hızda" büyüme kaydedeceğini söyledi.

Tsinghua Üniverstisi ekonomistlerinden Li, Çin'in inşaat projelerini hızlandırma kararının ülkenin büyümesinin yavaşlamasını önlediğini savundu.

Çin'in yumuşak iniş yapmakta olduğunun altını çizen Li, 2-2.5 senedir ülkenin önce yavaşlayıp, ardından toparlanacağını dile getirdiğini hatırlatarak, sert inişin zaten önlendiğini söyledi.

Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılası 2012'nin son çeyreğinde yüzde 7.9 büyüyeyerek 7 çeyrektir devam eden yavaşlamasını sonlandırdı. Büyümede hükümetin, sanayi üretimi, perakende satışlar ve konut piyasında sıçrama sağlayan çabalarıyla desteklendi.

Pekin hükümetinin, demiryolu projeleri ve yeni çelik fabrikaları çalışmalarını hızlandırarak ekonomiyi desteklediğini belirten Li, Çin'in ABD'dekinin yüzde 18'ine karşılık gelen kişi başına düşen gelirinde ilerleme kaydedildikçe ve dünyanın geri kalanıyla arasındaki açık kapandıkça ülkenin büyümeyi sürdüreceğini ifade etti.

Li, ekonominin hâlen "fakir bir ekonomi" olduğunu söyleyerek, "Bu nedenle Çin ekonomisinin diğerlerini yakalaması için daha çok yolu var" dedi ve temelde hem arz hem de talep tarafında makul hızda büyümeyi sağlamaya yeterli ilerleme alanı olduğunu savundu.