Advertisement

Hong Kong hisse senetleri, Li & Fung Ltd.'nin müşterisi Wal-Mart Stores Inc. iç e-postalarında, satışlarda son yedi yılın en kötü ay başlangıcının görüldüğünün kaydedilmesinin ardından geri çekilmesi ile birlikte satış ağırlıklı seyretti. Gösterge endeks Hang Seng son dört günde ilk kez düştü.

 Li & Fung, Bloomberg News tarafından elde edilen e-posta mesajlarında, ABD'de gelir vergisi artışlarının Wal-Mart müşterilerini olumsuz etkilediğinin kaydedilmesinin ardından yüzde 1.4 değer kaybetti. Bu yıl Hang Seng Endeksi'nde en fazla getiriyi sağlayan grup olan finans hisseleri, Bank of China Ltd. öncülüğünde düştü. Kadın ayakkabıları perakendecisi Belle International Holdings Ltd., Çin'de perakende satışların, yeniyıl tatili döneminde, 2009'dan bu yana en yavaş hızda da olsa artmasının ardından yüzde 0.8 yükseldi.

Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 düşerek, yerel saati ile 13:41'de 23,389.33 puana indi. Endekste, yükselen iki hisse karşılığı üç hisse değer kazandı. Bloomberg'in derlediği verilere göre, işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 36 altındaydı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0,7 düşüşle 11,761.28 puana indi. Çin'de finans piyasaları bir hafta süren yeniyıl tatili sonrası bugün yeniden açıldı.

Hong Kong'da IG Investment Ltd. portföy yöneticisi Tim Leung, "Mevsimsel olarak zayıf bir döneme giriyoruz," dedi ve "Değerlemeler ve para politikası halen destekleyici konumda,
ancak piyasalar çok hızlı yükseldi" değerlendirmesinde bulundu.

Hang Seng Endeksi, 30 Ocak'ta gördüğü Nisan 2011'den bu yana en yüksek seviyesinden iki yüzde puanı uzakta. Endeks Ağustos ayının sonundan Ocak ayına kadarki dönemde, ABD ve Çin ekonomilerinin merkez bankalarının teşvikleri ile birlikte toparlanmasının ardından yüzde 22 yükseldi.