Advertisement

Dünyanın en büyük gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler grubu G-20 maliye bakanlarının, Japonya'nın yeni zayıflatan politikalarını sansürlemekten kaçınması sonrasında Tokyo Borsası'nda görülen sıçrama, Asya borsalarına da yansıdı. MSCI  Asya Pasifik Endeksi 18 ayın zirvesine tırmandı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., yendeki düşüşün Japon ihracatçıların kazanç görünümünü desteklemesiyle yüzde 1.6 primlendi. Wal-Mart Stores Inc.'in oyuncak ve giyim tedarikçilerinden Li&Fung Ltd., Amerikan perakendecinin istihdam vergisindeki artışların alıcıları vurmasıyla son 7 yılın en kötü yıl başlangıcı satışlarını kaydetmesi üzerine yüzde 1.2 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük çelik üreticisi BlueScope Steel Ltd., beklenenden daha az zarar açıklamasının ardından yüzde 16 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 133.56 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 4 hisseye karşılık 6 hisse değer kazandı. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 düşüşle 481.17 puana geriledi. Çin ve Tayvan borsaları, Çin yeni yılı tatilinin ardından bugün yeniden açıldı.

"Şu anda görülen para birimlerinin manipüle edilmediği, fakat ülkelerin para politikalarının sonucunu ortaya koyduğu" yorumunda bulunan Russell Investment Group'un baş yatırım stratejisti Andrew Pease, Japon piyasasındaki ralli ve yendeki satışların şimdiye kadar konuşmalardan kaynaklandığını, ancak bir sonraki aşamanın harekete geçilmesi olacağını söyledi.