Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in 1 hafta süren Yeni Yılı tatilinde perakende satışların yavaşlamasıyla ülkenin en büyük baijiu likörü üreticisi Kweichow Moutai Co., temel tüketim üreticileri endeksine 2 haftanın en sert düşüşünü kaydettirdi. İnşaat malzemesi şirketleri değerlendi.

Kweichow Moutai, yetkililerin gıda ve içki satışlarının sınırlanmasına neden olan tutumu üzerine yüzde 3.7 değer kaybetti. Çin'in en büyük altın üreticisi Zijin Mining Group Co., külçe altın vadelilerinin 15 Şubat'ta düşmesinin ardından Eylül'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Anhui Conch Cement Co., Xinhua Haber Ajansı'nın Pekin'in 36 milyar yuanlık yeni yer altı hattı inşası planladığını yazması sonrasında 17 ayın zirvesinde tırmandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 2,427.26 puana, CSI 300 Endeksi 'de yüzde 1.1 düşüşle 2,742.73 puana geriledi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.9 düştü.

Temel tüketim maddelerinin zayıf Çin Yeni Yılı satışlarından ötürü düştüğünü söyleyen tebon Securities Co.'nun analisti Zhang Haidong, ekonominin Ocak ayı verilerinden de görüldüğü gibi hâlen toparlanmakta olduğunu ve piyasada da yeterli likiditenin olduğunu belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi 3 Aralık'ta kaydettiği 3 yılın en düşüğünden ekonomik büyümenin hızlandığı sinyalleri üzerine yüzde 24 sıçradı. Endeks açıklanmış kÂrın 13.4 katından fiyatlanarak Eylül 2011'den bu yana en yüksek değerlemesine işaret ediyor. İşlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yüzde 0.7 altında seyrediyor.