Advertisement

(17:10'da güncellendi)

Almanya tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası Başkanı (AMB) Mario Draghi'nin, Euro Bölgesi verilerinin, bu yılın başında, ekonomik zayıflığı işaret etttiğini söylemesinin ardından yüksek seviyelerini korudu. Bu hareket sonucu, 10 yıl vadeli tahvillerin faizi son üç haftanın en düşük seviyesine doğru hareket etti.

Avusturya tahvilleri, Frankfurt merkezli AMB'nin, geçen hafta Euro Bölgesi'nde ekonominin dördüncü çeyrekte daraldığını gösteren veri sonrası borçlanma maliyetlerini düşürmeye doğru hareket ettiğini düşünenlerin alımları ile değer kazandı. Draghi bugün Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda kanun koyuculara yaptığı konuşmada, son ekonomik göstergelerin, 2013 yılının başında, iç talebin düşük kalmaya devam etmesi ile birlikte, daha da zayıflamayı işaret ettiğini söyledi.  İtalya ve İspanya tahvilleri, İtalya'da bu ay yapılacak olan seçimlerin hükümeti kuracak çoğunluğu sağlayacak şekilde sonuçlanmaması ve bu nedenle reform tedbirlerinden geri atılacağı endişeleri ile değer kaybetti.

Frankfurt'ta Landesbank Hessen-Thueringen araştırma analisti Ralf Umlauf, "Draghi'nin yorumları son konuşmalarındaki aynı yumuşak tonda geldi," dedi ve "Piyasalar tekrar faiz indirimi fantazisini fiyatlıyor ve Almanya tahvilleri bir miktar değer kazandı. Bir faiz indirimi olacağını düşünmüyoruz," değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, 8 Şubat'ta yüzde 1.58 ile 25 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bugün üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 15:03'te yüzde 1.62'ye indi. Şubat 2023'te vadesi dolacak yüzde 1.5 faizli tahvillerin fiyatı 0.28 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 2.80 dolar yükselerek 98.885'e çıktı.

Draghi, 7 Şubat'ta, politika faizinin değiştirilmeyerek yüzde 0.75'deki rekor düşük seviyede bırakıldığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde enflasyon risklerinin kontrol altında olduğunu ve bunun da para politikasının "genişlemeci kalmasına" imkan tanıdığını söylemişti. Draghi bugün Brüksel'de yerel saat ile 15:30'da Avrupalı parlamenterlere konuşacak.

Avusturya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 1.97'ye geriledi. 10 yıl vadeli İtalya tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 4.40'a çıakrken, aynı vadeli İspanya tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 5.23'e ulaştı.

(17:10'da güncellendi)