Advertisement

Avustralya Maliye Bakanı Wayne Swan, Moskova'da haftasonu yapılan G20 toplantısında, kurları manipüle eden hükümetlerin küresel büyümeye ayak bağı oluşturduğunu söyledi.

Bloomberg Televizion'a 16 Şubat'ta değerlendirmelerde bulunan Swan, "Piyasa bazlı döviz kurları, maliye ve para politikaları istihdam ve büyümeyi destekliyor. G20'nin çekirdek gündemi buydu," dedi ve "Kendi kurlarını yapay bir şekilde hedefleyenlerin olması bu yaklaşımı tamamen reddediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Swan ve mevkidaşları, Moskova'daki toplantıda, Japonya'yı eleştirmeksizin, küresel kur savaşı spekülasyonunu önleme çabası dahilinde, kruları etkilemeye çalışan hükümetlere karşı duruşlarını keskinleştirdi. Yenin dolar karşısında 2010'dan bu yana en düşük seviyesine yaklaşması ile birlikte, politika yapıcılar, bazı ülkelerin ihracat yoluyla ekonomilerini güçlendirmek için para birimlerini zayıflatmaya çalıştıkları yolundaki endişeyi azaltmaya çalışıyor.

Yüksek Avustralya dolarının ülke ihracatına, imalat sanayi ve hizmet sektörüne olumsuz etkilerini azaltmaya çalışan Swan, Japonya'nın kendi ülkesi aleyhine yeni manipüle ettiğini işaret etmekten kaçındı.

Swan, "Yenin devalüasyonu piyasa sorunuydu," dedi ve "Japonya'nın yaklaşımı iç ekonomiyi teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu küresel ekonomi için de olumlu" şeklinde görüş bildirdi.