Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Yen, G20 ülkelerinin haftasonu Moskova'da yapılan toplantıda, Japonya'nın yenin düşmesine neden olan politikalarını eleştirmekten kaçınmasının ardından değer kaybetti ve kendisini son üç ayın en kötü performansını gösteren para birimi haline getiren düşüşü daha da genişletti.

Japonya para birimi dolar karşısında, Morgan Stanley'in, Moskova'da yayınlanan G20 bildirgesinin, geçen haftaki G7 açıklamasının gerisinde kaldığını ve önemli para birimlerindeki son trendlerin tekrar başlamaya hazırlandığı anlamına geldiğini kaydetmesinin ardından, Mayıs 2010'dan bu yana en düşük seviyesine yaklaştı. Sterlin dolar karşısında, İngiltere Merkez Bankası politika yapıcılarından Martin Weale'nin, İngiltere ihracatının para birimindeki düşüşten faydalanabileceğini kaydetmesi sonrası son yedi ayın en düşük seviyesine indi.

Londra'da Credit Agricole Corporate & Investment Bank Döviz strateji müdürü Adam Myers, "Yende yenilenen bir satış baskısı var ve bu, G20 açıklamasına bir reaksiyon," dedi ve "Herkes, G20'nin, diğer ülkeler kendi para birimlerini manipüle ederken Japonya'yı eleştiremeyeceği gerçeğine uyandı" değerlendirmesinde bulundu.

Yen dolar karşısında, 11 Şubat'ta 94.46 ile 5 Mayıs 2010'dan bu yana en zayıf seviyesine indikten sonra, yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 14:28'de 93.86 seviyesine geldi. Japonya para birimi euro karşısında, 15 Şubat'ta yüzde 0.7 değer kaybının ardından, yüzde 0.4 kaybederek 125.40 seviyesine indi. Euro dolar karşısında fazla değişmeyerek 1.3360 dolar seviyesinde kaldı.

Yen dolar karşısında, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin harcamaları artırdığını duyurması ve Japonya Merkez Bankası üzerinde teşvikleri artırmaya yönelik baskılarını güçlendirmesi ile birlikte son üç ayda yüzde 13 değer kaybetti. Bu, Bloomberg'in dolar karşısında takip ettiği 16 önemli para birimi içinde en hızlı değer kaybını işaret ediyor.

ABD piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

(16:30'da güncellendi)