Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Yeni Zelanda doları, G20 ülkelerinin geçen haftasonu kur savaşlarından kaçınmaya yönelik söylemlerinin ardından, merkez bankası başkanının piyasaya müdahaleye hazır olduğunu açıklamasının ardından, ABD doları karşısında son iki ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Altın, ekonomik iyileşmeye yönelik işaretlere bağlı olarak son altı ayın en düşük seviyesine indi. Hisse senetleri fazla değişmedi.

Kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları ABD doları karşısında, güniçindeki yüzde 1.3'lük kaybının bir kısmını geri aldı ve yüzde 1.0 düşüşle, New York saati ile 09:31'de 83.87 ABD senti seviyesine geldi. Sterlin dolar karşısında, İngiltere Merkez Bankası'ndaki dokuz politika yapıcının üçünün bu ayki toplantıda varlık alım programının genişletilmesi yönünde oy kullanmasının ardından yüzde 0.8 düşerek 1.5309 dolara geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi fazla bir değişiklik göstermedi. Altın ve gümüş, emtiadaki değer kayıplarına öncülük etti ve ABD ve Almanya tahvilleri değer kaybetti. Soya fasülyesi yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Graeme Wheeler, bugün Auckland'da yaptığı açıklamada, "kiwi'yi etkilemek için piyasaya müdahaleye hazır olduğunu" ve para biriminin tek yönlü hareket etmeyeceğini söyledi. ABD'de tek aile için konut başlangıçları Ocak ayında dört yılı aşkın sürenin en yükseğine çıakrken, toplam konut başlangıçları düştü. ABD'de bugün Fed toplantı tutanakları açıklanacak.

Londra'da Nomura International Plc Avrupa Döviz strateji müdürü Geoff Kendrick, "Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın kurlara müdahale konusunda söylemi yüksetlmesi ilginçti," dedi ve "Wheeler ilk kez kartlarını masaya açtı ve para biriminin düşmesi için konuştu" şeklinde görüş bildirdi.

(16:50'de güncellendi)