Advertisement

Ekonomistlerin, Euro Bölgesi'nde Tüketici Güveninin iyileşeceğini söylemesi üzerine euro, güven verisinin öncesinde 2. gününde de primlendi.

Yatırımcıların Japonya Merkez Bankası'nın yeni başkan göreve gelinceye kadar parasal teşvik eklemekten kaçınacağı spekülasyonu üzerine yen, Japonya'nın rekor dış ticaret açığı vermesinin ardından erken saatlerdeki kayıplarını tersine çevirdi ve değerlendi. Yeni Zelanda doları, merkez bankasının para birimini zayıflatmak için müdahale etmeye hazır olduğunu söylemesi sonrasında sert satış gördü.

Euronun yalnızca Euro Bölgesi'ndeki istikrarlılaşmaya cevap vermeyi sürdürdüğünü belirten Westpac Banking Corp.'un stratejistlerinden Imre Speizer, ancak bunun piysa güveni açısından olumlu bir sinyal olduğunu, yatırımcıların bölge konusunda en azından daha kötü hissetmediğini söyledi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 değerlenerek 1.3412 seviyesine çıkarken, yen karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 125.06'ya geriledi. Japon yeni, dolar karşısında erken saatlerde yüzde 0.2 zayıflayarak 93.25 düzeyine inmesinin ardından yüzde 0.3 güçlendi. Yen, dolar karşısında 11 Şubat'ta 94.46 seviyesinden Mayıs 2010'dan bu yana en düşüğünü test etmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminine göre Avrupa Komisyonu bugün büyük ihtimalle tüketici güveninin bu ay -23.9 puandan -23.2'ye yükseldiğini açıklayacak. Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya'da da yatırımcı güveni 3 ayın zirvesine tırmandı.