Advertisement

ABD cephesinde, satın alma ve birleşmelerin verdiği destekle birlikte, S&P 500 ve Dow Jones son 5 yılın en yüksek seviyelerini test etti. Google hisselerinin tarihinde ilk defa 800 dolar seviyesini aşması Nasdaq endeksini son 12 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. ABD cephesinde FED toplantı tutanakları, Avrupa’da ise 24-25 Şubatta gerçekleşecek İtalya seçimleri gündemde.

Merkez Bankası faiz kararı sonrası kısa vadeli tahvil faizlerinde geri çekilme

Gösterge tahvil faizi dünkü faiz kararı sonrası gerilemesiyle bu sabaha % 5.67 bileşik seviyesinden başladı. Hazine’nin bugün toplam 13 milyar TL itfası bulunuyor. Dün düzenlenen gösterge ve 14.09.22 vadeli sabit kuponlu tahvillerin yeniden ihracına yönelik iki ihalede Hazine toplamda 4.72 milyar TL borçlandı. Hazine ayrıca kira sertifikası ihracı ile 1.52 milyar TL daha borçlandı. 07.01.2015 vadeli gösterge tahvil dün % 5.74 bileşik ile işlem görürken, valörlü işlemlerdeki ortalaması % 5.68 oldu
Türkiye 2 -10 yıllık tahvil faizi farkı Ağustos 2011’den bu yana en yüksek seviyesi olan 130 baz puana ulaştı. Bu fark Merkez Bankası faiz kararı öncesi 100 baz puan dolaylarındaydı. Konuyla ilgili Akbank Hazine Sabit Getirili Menkul Kıymetler Traderı Sercan Kılıçlar, “Merkez Bankası kararı bir miktar da sürpriz oldu piyasaya. Faiz kararı para piyasasından borçlanma maliyetlerini bir miktar aşağı çekerken, kısa vadeli tahvil faizlerini aşağı çekiyor. Yükselen enflasyon, ABD tahvillerinin yukarı yönlü hareketi, uzun vadeli tahviller üzerinde zaten baskı yaratıyordu. Bunun üzerine Merkez Bankası'nın faiz kararı da uzun vadeli tahvilleri baskılayınca, 10 yıllık tahviller yukarı giderken, kısa vadeli tahviller geri çekildi. 2-10 yıllık tahvil makasının kısa vadede daralmasını beklemiyoruz,“ yorumunda bulundu.

Endeks güne alıcılı başladı

Yurtdışı piyasalardaki gelişmeler ve Merkez Bankası faiz kararı sonrasında İMKB bu sabaha yükselişle 78 533 puandan başladı. İMKB Kimya ve Telekom endeksleri dışındaki endeksler sabah saatlerinde primli seyrediyor. Avrupa Borsalarında ise karışık seyir hakim.

Alman ZEW endeksi euro’ya destek oldu

ZEW endeksinin güçlenmesiyle birlikte dün Euro/Dolar paritesi bu sabah 1.3416’dan işlem görüyordu. Merkez Bankası faiz kararı sonrasında, TL’de değer kaybı sürüyor. Saat 10:22 itibariyle Dolar/TL 1.7756 seviyesinden işlem görüyor. Sepet kurda ise 2.0790 seviyesindeyiz.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net