Advertisement

Amerikan bankalarının sermaye pozisyonlarının 40 yıldır olmadığı kadar iyi düzeylerde olduğunu söyleyen ABD Federal Mevduat Sigortaları Kurumu'nun (FDIC) eski başkanı William Isaac, ancak Fed'in aşırı düşük faiz politikasının sektör için sorun teşkil ettiğine dikkat çekti.

Bankaların geçtiğimiz yıl oldukça iyi performans gösterdiğini ve bunun bilanço tablolarının yeniden inşa edilmesinden kaynaklandığını belirten Isaac, "Bankaların sermayesi 40 yıldan fazla süredir olduğundan daha güçlü" dedi.

Isaac, fakat iyi durumda olmalarının bankaların artık zorluk yaşamadığı anlamına gelmediğinin altını çizerek, rekor düşüklere yakın faizlerin bankalar için para kazanmayı zorlaştırdığını söyledi ve "Buna ek olarak, bankaların son gelirlerinin çoğu, 2008-2009 finansal krizi ve sonrasında inşa ettikleri kayıp kredi rezervlerinin serbest bırakılmasından kaynaklanıyor" açıklamasında bulundu.

Eski FDIC Başkanı, bu nedenle konut sektörü bir miktar soğuduğu ve akışlar sonlandığında refinansman bakımından bu oranlarda kazanmanın zorlaşacağını belirtti.