Advertisement

PwC ve Urban Land Institute (ULI) işbirliği ile gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri içeren raporda İstanbul, mevcut gayrimenkul yatırımlarında Avrupa'nın öne çıkan ilk 27 şehri arasında 4. sırada yer aldı.

PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, yatırımcının güvenli limanlar aramaya, en verimli ve karlı yatırım alanlarını seçmeye devam ettiğini belirterek, İstanbul'un rakipleriyle en önemli farkının işlem azlığı olduğunu dile getirdi.

Bir bölgenin önemli bir gayrimenkul üssü, güvenli liman olabilmesinin işlem derinliğiyle orantılı olduğunu belirten Bayraktaroğlu, ''Pazara girmek isteyen, kolaylıkla çıkabilme olanaklarını da görmek istiyor'' dedi.
ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ise, önümüzdeki dönem, Avrupa Birliği'nin kendi içinde yeniden yapılanma sürecine gireceğine işaret ettiğini aktardı.

Sur, ''Halen kredi finansmanı alanında sıkıntılar devam etmekte, tüm göstergeler paranın 2013'te erişilmesi zor bir meta olarak kalacağı yönünde. Bununla birlikte, her ne kadar Batı Avrupa gayrimenkul piyasaları revaçta olsa da geçtiğimiz 2-3 seneden farklı olarak gelişmekte olan piyasa ekonomileri ve ülke refah fonları yatırımcılar için umut kapısı olmaya devam ediyor'' dedi.

PwC ve ULI tarafından yayımlanan ''Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2013'' raporunda İstanbul'un bu sonucu almasının başlıca nedeni olarak heyecan verici gayrimenkul potansiyeli, Türkiye'nin Çin'e rakip olacak seviyedeki ekonomik büyüme performansı ve genç nüfusu nedeniyle önümüzdeki dönemde ''gelişim fırsatları'' sunması olarak ortaya çıktığı ifade edildi.

Raporda ayrıca, hükümetin uluslararası sermayeyi davet etmek ve İstanbul'u bölgesel bir finans merkezine dönüştürmek konusundaki kararlılığına da yer veriliyor. Türkiye'de yabancıların gayrimenkul sahibi olmasına yönelik kısıtlamaların yumuşatılmasının etkisini de vurgulayan raporda, Türkiye Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER)'in bu değişikliklerin gayrimenkul yatırımlarını artıracağına ilişkin beklentisine de yer veriliyor.

İstanbul'un uluslararası pek çok şirket ve markanın bölgesel merkezi olduğuna da dikkat çeken raporda ünlü markaların İstanbul'da bir mağaza açmaları ve çok sayıda uluslararası lüks ismin İstanbul'da bir yer edinme kararı verdiğine de değiniliyor.

Bunun yanında pek çok global şirketin ve bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin ileri gelen kuruluşlarının Rusya ve Orta Doğu'daki şehirlere olan yakınlıktan etkilenerek İstanbul'da yönetim üsleri kurduğuna da değiniliyor.

AA