Advertisement

ABD'de inşaat izinleri Ocak ayında 4 yılın zirvesine çıkarken, sektörün ivmesini 2013 yılının başlangıcına taşıdığı sinyalini verdi.

Ocak ayında yaklaşık olarak 613,000 konutun inşaasına başlanarak Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıkıldı ve Aralık'ın 608,000'lik oranından da yüzde 0.8 artış gerçekleşti. Konut inşaatlarının tamamı ise yıllık 890,000'e gerileyerek beklentilerin altında kaldı.

Daha hızlı istihdam ve kredilere daha kolay erişimin, konut sektöründeki toparlanmanın devam edebilmesi için tarihi düşük seviyede seyreden mortgage oranlarına eşlik etmesi gerekiyor. PulteGroup Inc. ve Lennar Corp. gibi firmalarda yükselen konut satışları ise 2012 yılında ekonominin parlak noktası olarak sivrildikten sonra konut sektörünün büyümeye katkıda bulunmaya devam edeceği sinyalini verdi.

New York'ta bulunan 4Cast Inc. kıdemli ekonomisti Sean Incremona, "Konut sektörü çok yavaş bir hızda ilerliyor. Sektörün çökme gibi bir ihtimali yok ki hâlâ ılımlı bir gelişim hızına sahip" ifadelerini kullandı.

ABD'de perakende fiyatları Ocak ayında son 4 ayın ilk yükselişini gerçekleştirdi ve gıda ve ecza ürünleri gibi ihtiyaçlarda fiyatların yükseldiğini gösterdi. ABD üretici fiyat endeksi (ÜFE) Aralık ayında yüzde 0.3 düşmesinin ardından Ocak ayında yüzde 0.2 yükseldi.