Advertisement

Çin'in konut piyasasındaki kontrollerini artırabileceği ve Fed'in tahvil alımlarını azaltabileceği endişelelerinin etkisiyle Japon hisseleri değer kaybetti; Topix Endeksi 4 gündür ilk kez düştü. Emtia fiyatlarındaki düşüşün ardından kaynak hisseleri geriledi.

Inpex Corp. yüzde 2.8 değer kaybederek petrol üreticileri arasındaki kayıplara öncülük etti. Çin'deki fabrikalar için robot tedarik eden Fanuc Corp. yüzde 2.2 düştü. Boeing Co.'nun bataryalarını üreten GS Yuasa Corp., uçak üreticisinin 787 Dreamliner modelinin çakılmasına yol açan batarya sorunlarını gidermeye hazırlandığı iyimserliğini üzerine yüzde 8 primlendi. Nippon Telegraph&Telephone Corp., yüzde 20 oranında istihdam kesintisi yapması sonrasında yüzde 0.8 değerlendi.

Topix Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 962.86 puandan kapandı. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi ve 33 sektör grubunun yarısı geri adım attı. Nikkei 225 Endeksi de yüzde 1.4 düşüşle 11,309.12 puana indi.

Diğer finansal piyasalarda olduğu gibi petrol fiyatlarının teşviklerin azalması ihtimaline yönelik haberlerden olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Toyota Management Co.'nun başstratejisti Masaru Hamasaki, Fed'in nihayetinde teşvik programını nasıl sonlandıracağını tartışmasının gerektiğini, ancak şu aşamada bu konuşmaların yatırımcılar tarafından olumsuz algılandığını söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.1 aşağıda seyrediyor. S&P 500 Endeksi Fed tutanaklarının, tahvil alımlarının hızının değiştirilebileceği tartışmalarını gündeme getirmesiyle dün yüzde 1.2 ile Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.