Advertisement

Çin'in daha fazla şehirde konut alımlarının sıkılaştırılmasını talep etmesi ve Fed'in parasal teşviklerini azaltabileceği endişesi Asya Borsalarını aşağı çekti. Hong KOng'taki Çinli şirketlerin göstergesi bu yılki kazançlarını sildi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.5 kayıpla 133.21 puana geriledi. Endeks bir noktada Temmuz'dan bu yana en sert günlük düşüşünü kaydediyordu. Çin'in yerel yetkililere "kararlı bir şekilde" gayrimenkul spekülasyonlarını azaltmalarını ve emlak piyasasını kontrol altına almalarını söylemesinin ardından Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.3 kayıpla bu yılki kazançlarını eritirken, CSI 300 Endeksi de son 18 ayın en sert düşüşüne işaret etti. Asya-Pasifik endeksinde değerlenen her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti.

Guangzhou R&F Properties Co. yüzde 2.5 kayıpla Çinli imar şirketleri arasındaki düşüşü devam ettirdi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., politika yapıcılar teşvikleri azaltırsa küresel talebin azalacağı endişesi üzerine yüzde 3.8 ile Mayıs'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Fed'in parasal genişleme programını devam ettirme konusunda giderek daha kaygılı bir profil çizmeye başladığını belirten Perpetual Investments'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, eğer böyle bir şeyi dile getirirlerse, piyasa istikrar sağlamadan önce bunu yatıştırmalarının gerektiğine dikkat çekti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugüne kadar Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin deflasyonu sonlandırma vaadi ve merkez bankasına para politikasını gevşetmesi yönünde baskı yapmasıyla Japon hisselerinin öncülüğünde yüzde 11 tırmandı. Asya'nın öncü göstergesi dün itibariyle tahmini kazançlarının 14.9 katından işlem gördü. Bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 13.7 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 12.5 katında seyrediyor.