Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası'nın tutanaklarının politika yapıcıların, ekonominin teşvik edilmesine yönelik politikalarda daha fazla esnekliği savunması üzerine emtia son 3 haftanın en düşük düzeyine işaret etti.

Standard&Poor's GSCI Ham Madde Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 664.04 puana gerileyerek 28 Ocak'tan bu yana en düşük düzeyine işaret etti. Endeks 4. gününde de düşerek Aralık'tan bu yana en kötü performansını kaydetti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin 29-30 Ocak toplantısının tutanakları, birçok politika yapıcının, artan risk-yarar tartışmaları üzerine aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarının hızını değiştirmeye hazır olması gerektiğini söylediğini gösterdi. Başbakan Wen Jiabao başkanlığındaki yerel yetkililere konut alımlarına kısıtlanması konusunda kararlı adımlar atmalarını söyledi.

Dadi Futures Co.'nun analistlerinden Peng Guoliang, Fed tutanakları ve Çin'in emlak sektörüne ilişkin endişelerin piyasadaki iştahı olumsuz etkileyerek, Çin Borsası ve emtiayı aşağı çektiğini belirtti.

Ham petrolün varili yüzde 0.8 düşerek 94.42 dolara gerilerken, bakır yüzde 0.6 değer kaybederek metrik ton başında 7,910 dolardna fiyatlandı. Soya fasülyesinin buşeli yüzde 0.7 gerileyerek 14.58 dolara indi.