Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(19:44'te yenilendi)

West Texas Intermeditate (WTI) petrolü, resmi verilerin ABD'de ham petrol stoklarının Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyede olduğunu göstermesinin ardından New York işlemlerinde son 6 haftanın en zayıf seviyesine geriledi.

Enerji Bakanlığı tarafından stokların geçtiğimiz hafta 4.14 milyon varil artarak 376.4 milyon varile çıktığının açıklanmasının ardından petrol vadelileri yüzde 2.7'ye varan düşüşler yaşadı. Bloomberg anketine göre ise stoklardaki artışın 2 milyon varil civarında olması bekleniyordu. Petrol üretimi ise son 20 yılın zirve seviyesine yükseldi. Piyasalar dün açıklanan Fed tutanaklarında varlık alım hızında değişime gidilebileceği açıklamalarından da etkilenerek düşüş yaşadı.

Boston'da bulunan Manulife Asset Management petrol ve gaz tahvilleri portföy yöneticisi Adam Wise, "Şu an ham petrol içinde yüzüyoruz ve yakın zamanda da bu değişecekmiş gibi görünmüyor. ABD üretimindeki gözle görülür artış küresel bir etki yaratıyor" ifadesini kullandı.

Nisan vadeli WTI petrolün varili New York saatiyle 11:47'de 2.31 dolar düşerek 92.91 dolara geriledi. Petrol vadelileri 92.63 doları görerek 7 Ocak'tan bu yana en zayıf seviyeye dokundu. Kontrat, verilerin açıklanmasından önce 92.96 dolar seviyelerinden işlem gördü. Vadelilerin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 39 üzerinde gerçekleşti.

(19:44'te yenilendi)