Advertisement

Kongre ile bütçe gösterilerinin son etabına hazırlanan Amerikan başkanı Barack Obama'nın ekonomi mesajları kamuoyundan son 3 yılın en yüksek desteğini bulurken, Cumhuriyetçiler'inki rekor düşük düzeylere işaret ediyor.

Bloomberg'in 15-18 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği ulusal anketine göre Amerikalılar'ın yüzde 55'i Obama'nın başkanlık görevindeki performansını onaylayarak, Eylül 2009'dan bu yana en yüksek düzeyine işaret ediyor. Öte yandan anket katılımcılarının Cumhuriyetçi Parti konusundaki görüşleri, yüzde 35 ile Eylül 2009'dan bu yana en düşük düzeyinde seyrediyor. Anket, Cumhuriyetçi partinin itibarının son 6 ayda yüzde 6 düştüğünü gösteriyor.

Amerikalılar'ın yüzde 44'e karşı yüzde 49'luk kısmı iş dünyası güveni ve istihdam artışı sağlanması konularında Obama'nın altyapı, eğitim ve alternatif enerjideki hükümet harcamaları tekliflerinin, Cumhuriyetçiler'in harcama ve vergi kesintilerinden daha olası olduğuna inanıyor.

Missouri'de yaşayan bağımsız seçmenlerden Cynthia Synos, Cumhuriyetçiler'in vergi indirimi ve şirketlere yeni teşvikler verilmesinden başka bir çözüm sunmadığını söylüyor.