Advertisement

ABD'de enerji maliyetlerindeki düşüşün diğer hizmetler ve ürünlerdeki artışı dengelemesiyle yaşam pahalılığı Ocak ayında çok değişiklik göstermedi.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) çok değişiklik göstermezken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.1 artış olacağı yönünde gerçekleşti. Değişken gıda ve enerji maliyetlerini barındırmayan çekirdek TÜFE, elbise, otel ve uçak bileti fiyatlarındaki artış ile son bir senenin en sert yükselişini kaydetti.

Fuel oil fiyatları bu ay tırmanış gerçekleştirerek maaşlardaki artışlara eşlik etmiş oldu ve hanehalkının harcanabilir gelirinde düşüşe yol açtı. Bu düşüş hanehalkının yaptığı harcamalardaki kısıntıya yol açabilecekken, Ruth's Hospitality Group Inc. gibi firmaların fiyatlarını sabit tutmasını da sağlayabilir. Yüzde 7.9 seviyesinde seyreden işsizlik oranı aynı zamanda maaş artışlarını sınırlarken, Federal Reserve tarafından parasal teşviğin devam ettirilmesi için bir alan sağlayabilir.

Connecticut'ta bulunan RBS Securities ABD ekonomisti Omar Sharif, "Tüketici açısından baktığımızda büyük hikaye benzin fiyatlarında son 4 haftada yaşanan artışlar, ki bunun bordro vergisiyle aynı zamana denk gelmesi cüzdanları biraz daha daraltacaktır" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 84 ekonomistin tüketici fiyat endeksine yönelik tahminleri yüzde 0.1'lik düşüş ve yüzde 0.4'lük artış arasında değişiklik gösterdi.