Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Uluslararası Para Fonu (IMF), Japon yeninde görülen düşüşle ateşlenen rekabet amaçlı Döviz devalüasyonlarına yönelik endişelerin "abartılı göründüğü"nü belirtti.

IMF küresel beklentiler ve politika zorlukları üzerine bugün yayınladığı raporunda, "Yen, zayıf bir ekonomiyi desteklemek, yüksek bir ticaret açığı, düşük küresel risk iştahı ve döviz kurunun ılımlı olarak değerinden fazla olduğunun gözlemlendiği bir periyoda cevap olarak zayıfladı" ifadeleri kullanıldı.

Japonyalı siyasi liderlerin ekonomiyi canlandırma sözü vermelerinin ardından yenin dolar karşısında yüzde 7 gerilemesiyle, Güney Kore ve Filipinler de dahil bir çok ülke yöneticisi sermaye girişini azaltmanın yollarını arıyorlar.

IMF raporunda yenin değer kaybetmesinin "rekabetçi devalüasyonlara yönelik endişeleri ateşlediği" belirtildi. 16 Şubat'ta G-20 tarafından yapılan bir açıklamada Japonya'nın eleştirilerin merkezine konulmasından kaçınılmıştı.

Washington merkezli kuruluştan yapılan açıklamada aynı zamanda ABD ve Japonya'daki "sürdürelemez kamu finansmanı" ve Euro Bölgesi'nde "politika uygulamalarının ani duraksamaya girme ihtimali"nin küresel toparlanmaya aşağı yönlü riskler olarak kalmaya devam ettikleri belirtildi.