Advertisement

Avrupa Birliği Rekabet Kurumu'nun Libor soruşturmalarının kapsamını genişletmesiyle, adı Libor manipülasyonuna karışan banka ve finansal aracı kurumlar üzerindeki baskı artıyor.

Daha önceden bankalar arası yen ve euroyu da kapsayacağı bilinen Avrupa Komisyonu'nun 18 aydır devam eden antitröst soruşturması, İsviçre frankı tabanlı swaplarına da uzandı ve denetim altındaki finansal kurumlar karşısında ciddi bir düzenleme tehdidi arz ediyor.

Financial Times gazetesinin haberine göre komisyon, şirketlerin manipülasyon yaptığına hükmedilmesi hâlinde her kartel için şirketlerin toplam gelirinin yüzde 10'una kadar ceza getirebilir. Bu da her 3 manipülasyona da dahil olduğu tahmin edilen bir bankanın toplam kazançlarının yüzde 30'u kadar cezaya çarptırılacağı anlamına geliyor.

AB rekabet komiseri Joaquin Almunia, Cuma günü Paris'te vakalar konusundaki kararlılığını yeniden vurgulayacak.

Almunia'nın konuşmasının, antitröst yetkililerine karşı direnen finansal kurumlara bir uyarı niteliğinde olması da bekleniyor.

Düzenleme bulguları ve Financial Times gazetesinin araştırmalarına göre, en azından 12 banka ve aracı kurumun 3 soruşturmada da adı geçiyor.