Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri, dün gösterge endekste görülen düşüşün abartılı bulunduğu bir ortamda, yendeki değer kaybı ile birlikte Japon ihracatçıların kayıplarını geri almasının etkisi ile, erken saatlerdeki düşüşünü toparladı. Avustralya hisse senetleri, dün son dokuz ayın en keskin düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından bugün yukarı yönde hareket etti.

Avustralya'nın en büyük bankası olan Commonwealth Bank of Australia, merkez bankası başkanının, son faiz indirimlerine işini yapabilmesi için zaman verilmesi gerektiğini söylemesinin ardından yüzde 1.3 arttı. Japonya'nın piyasa değeri bakımından en büyük ikinci oto üreticisi Honda Motor Co., seans içinde yüzde 2 kadar düştükten sonra toparlandı ve kaybını yüzde 0.4'e çekti. Belle International Holdings Ltd., notunun düşürülmesinin ardından gösterdiği rekor düşüşü daha da öteye taşıdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.6 kadar düştükten sonra, fazla değişmeyerek, Tokyo saati ile 14:00'te 133.50 seviyesinde kaldı. Gösterge endeks bu hafta yüzde 0.5 yükseldi. Hisse senetleri erken saatlerde, Avrupa'daki verilerin bölgede resesyonun daha da derinleşebileceği endişelerini artırması dolayısıyla düşüş göstermişti.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım stratejisi müdürü Shane Oliver, "Asya'da, yatırımcıların beklemede kaldığı dönemlerden birindeyiz. Ya da buna alternatif olarak, eğer ralliyi kaçırmışlarsa, düşüşlerde daha iyi fiyatla hisse senedi almak için bu bir fırsat," dedi ve "Bunun bir düzeltme olduğunu düşünüyorum. Piyasada yeni bir hızlı düşüşün başlangıcı olduğunu sanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu.