Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Sanayi metalleri, Ekim ayından bu yana en uzun süreli düşüşünü göstermesinin ardından, nikelin depolardan çıkarılmasına yönelik emirlerin arttığını gösteren veri sonrası metalin son üç haftanın en hızlı yükselişini göstermesi sonrası sıçrama yaptı.

Üç ay vadeli nikel kontratları, Londra Metal Borsası'nda, yüzde 2.5 ile 30 OCak'tan bu yana en hızlı yükselişini göstererek, ton başına 17,050 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 14:38'de 17,031 dolara geldi. Altı temel metali içeren LME Endeksi dün beşinci gün üst üste düşmüş ve 24 Aralık'tan bu yana en düşük düzeyine gerilemişti.

Bakırdan kalaya ve çinkoya, metaller, 14 Şubat'tan bu yana, dün itibariyle, yüzde 4.9 düştü. Nikelin depolardan çıkarılmasına ilişkin emirle, diğer bir deuişle iptal edilen varantlar, yüzde 7.6 ile 1 Şubat'tan bu yana en hızlı sıçramasını yaparak dün itibariyle 22,578 tona çıktı. Stoklar 154,398 ton ile Nisan 2010'dan bu yana en yüksek düzeyine çıkmıştı. Çin'de, birinci el konut fiyatları, Ocak ayında, takibi yapılan 70 kentin 53'ünde yükseldi. Önceki ay, konut fiyatları 54 kentte artmıştı. Ulusal İstatistik Bürosu'ndan yapılan açıklamada, fiyatların muhtemelen istikrar kazanacağı belirtildi.

Şanghay'da Orient Futures Co. analisti Ma Jian, "Son birkaç gündeki düşüşler sikkate alındığında, insanlar bugün biraz alım yapıyor," dedi ve "Çin'in emlak sektörüne ilişkin endişeler ve Fed'in teşvikleri yavaşlatacağına ilişkin kaygılar, beklenti ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

20 Şubat'ta açıklanan Fed'in 29-30 Ocak toplantısının tutanaklarına göre, bazı politika yapıcıları, Fed'in aylık 85 milyar dolar olan varlık alımının hızını değiştirmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Mayıs vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.2 yükselerek ton başına 57,740 yuana (9,259 dolar) çıktı ve Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 1 yükselerek pound başına 3.6055 dolara ulaştı.