Advertisement

(14:30'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, dün son iki haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra, Almanya'da iş dünyası güveninin son 10 ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösteren verisi sonrası yükseldi. Gösterge endeks Stoxx Europe 600 haftalık kazanca yöneldi. ABD endeks vadeli kontratları da yükselirken, Asya hisse senetleri fazla değişmedi.

Elan Corp., hisse geri alımı yapacağını duyurmasının ardından yüzde 3 değer kazandı. Valeo SA, karının analistlerin tahminlerinin üzerinde çıkması ile son 11 ayın zirvesine ralli yaptı. G4S Plc, HSBC Holdings Plc'nin hisse için tavsiyesini düşürmesi sonrası değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.2 yükselerek, Londra saati ile 11:38'de 288.28 puana çıktı ve haftayı yüzde 0.4 kazançla geçmeye yöneldi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, ABD'li kanun koyucuların bütçe konusunda uzlaşmaya varmalarının desteği ile bu yıl yüzde 3.1'lik bir ralli yaptı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.4 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'den az bir düşüş gerçekleştirdi.

Almanya'nın Dusseldorf kentinde, Meriten Investment Management GmbH Avrupa hisse senedi varlık yönetmeni Tobias Britsch, "Almanya Avrupa'nın çıpası," dedi ve "Dünün ardından, yatırımcıların daha tedirgin olduğunu ve tüm suçun İtalya seçimlerine ve Fed'in varlık alımlarını durdurabileceği iddiasına atıldığını gördüğünüzde, herhangi bir düşüş açık bir şekilde alım olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da, İfo enstitüsünün 7,000 üst düzey yöneticiye dayandırdığı iş dünyası güven endeksi, Ocak ayındaki revize rakamla 104.3 seviyesinden Şubat ayında 107.4 seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 38 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, endeksin 104.9'a çıkması bekleniyordu. Bu, Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki şirketlerin el değiştiren hisse sayısı toplamı, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 21 altındaydı.

(14:30'da güncellendi)