Advertisement

Almanya'da iş dünyası güveni Şubat ayında ekonomistlerin tahminlerinin üzerinde çıktı ve son 10 ayın zirvesine ulaştı. Bu durum, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin güç kazanmakta olduğuna ilişkin işaretlere katkıda bulundu.

Münih merkezli Ifo enstitüsü, 7,000 üst düzey yöneticiye dayandırdığı iş dünyası beklenti endeksinin, Ocak ayındaki seviyesi olan 104.3'ten Şubat ayında 107.4 seviyesine çıktığını duyurdu. Endeks böylelikle dördüncü ay üst üste artış göstermiş oldu. Bloomberg News'un anketine katılan 38 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, endeksin 104.9 seviyesine çıkması bekleniyordu.

Bundesbank bu hafta yaptığı açıklamada, ekonominin, geçen yılın son üç aylık döneminde daralmasının ardından, içinde bulunduğumuz çeyrekte büyümeye dönmesini beklediğini kaydetti. Avrupa'nın en büyük ekonomisinde yatırımcı güveni Şubat ayında yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine çıktı ve hisse senetlerinin gösterge endeksi DAX son üç ayda yüzde 10 yükseldi.

Amsterdam'da ABN Amro Bank NV kıdemli ekonomisti Aline Schuiling, "Almanya Euro Bölgesi'nde bu yıl en güçlü büyüyen ülkelerden biri olacak," dedi ve "İlk çeyrekte güçlü bir sıçrama görebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'nın üçüncü ve dördüncü en büyük ekonomileri olan İtalya ve İspanya'nın resesyonda olması ile birlikte, Avrupa Merkez Bankası, 17 üyeli blokun bu yıl yüzde 0.3 daralacağı tahmininde bulundu. Bundesbank, Almanya ekonomisinin aynı dönemde yüzde 0.4 büyüyeceğini öngörmüştü.

İlgili makale için tıklayınız...