Advertisement

Batılı ülkelere Afrika'ya karşı "sömürgeci" yaklaşımlarından vazgeçmeleri gerektiği uyarısında bulundu Güney Afrika Başkanı Jacob Zuma, batılı ülkeler bu yaklaşımlardan vazgeçmezlerse, Çin ve diğer gelişmekte olan güçlerinden gelen hızlı rekabet karşısında yenileceklerini söyledi.

Financial Times gazetesine yaptığı konuşmasında batılı şirket ve hükümetlerin hâlen Afrika'ya ders vermeye çalışmak gibi "psikolojik bir sorunlarının" olduğunu ileri süren Zuma, bu ülkelere Çin'in yükselişine karşı direnmelerini ve yatırım stratejilerini yeniden gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Zuma, Batılı ülkelerden gelen özel sektöre Afrika'da yeniden kazanmak istiyorlarsa, o zaman orada iş yapma şekillerini değiştirmeleri gerektiğini söylediğini anlatarak, "Eğer Afrika'ya eski sömürge olarak davranırsanız, o zaman onlar da kendilerine daha farklı davranacak olan yeni ortaklar bulur" dedi.

Zuma özellikle yalnızca maden çıkarmak ile ilgilenen ve elmas parlatması gibi destekleyici sektörlere hiç bakmayan maden şirketlerini suçladı.

Güney Afrika Başkanı, bu ay ülkede yapılacak ilk BRICS zirvesinin öncesinde Çin ve diğer güçlü gelişen piyasa ekonomilerine sıcak mesajlar gönderdi.