Advertisement

Çin Kabinesi'nin emlak fiyatlarının soğutulmasına yönelik daha fazla önlem alması ve ülkenin hizmet sektörünün yavaşlamasıyla Çin Borsası geriledi. Çinli imar şirketleri 2008'den bu yana en sert satışını gördü.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.9 kayıpla 21 Şubat'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti ve 2,290.32 puana geriledi. CSI 300 Endeksi yzüde 3.9 düşüşle 2,566.01 puana ind. China Vanke Co., Devlet KOnseyi'nin daha yüksek peşinat ve daha sıkı satış vergileri çağrısında bulunmasının ardından Haziran 2008'den bu yana en büyük değer kaynını yaşadı. China Minsheng Banking Corp. yüzde 5.8 değer kaybederek, bankalar arasındaki düşüşü devam ettirdi.

Yeni kurallar getirildiğinde, bunun emlak hisselerinin ötesine taşındığını söyleyen Zheshang Securities Co.'nun analistlerinden Zhang Yanbin, son haftalarda emlak önlemlerine yönelik söylentilerin olduğunu ve bunun piyasayı aşağı çektiğini hatırlattı. Zhang, haftasonu gelen haberlerin, daha detaylı önlemleri teyit ettiğini, bu nedenle kayıpların daha fazla olduğunu belirtti.

Çin'in hizmet sektörü Şubat'ta yeni siparişlerin azalmasıyla Eylül'den bu yana en düşük hızında büyüyerek, dünyanın en büyük 2. ekonomisinde toparlanmanın ılımlı hale gelmeye başladığı sinyallerine bir yenisini daha ekledi. Çinli yasakoyucular yarın yıllık toplantılarına başlıyor. Hükümet genellikle ekonomik hedeflerini bu toplantının ardından açıklıyor.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.3 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi'nin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 39 üzerinde seyrederken, 50 günlük volatilite 21.4 puan ile bu yılın en yükseğine tırmandı.