Advertisement

(17:20'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, HSBC Holdings Plc'deki güçlü düşüş ve Çin'de hizmet sektörünün geçen ay yavaşladığını gösteren verinin olumsuz etkisi ile, Asya hisse senetlerindeki düşüşlerin ardından, kayıplarını ikinci güne taşıdı.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC, vergi öncesi karının analistlerin beklentilerinin altında kalmasının etkisi ile hızlı bir düşüş gösterdi ve Avrupalı bankaları içeren endeksteki düşüşe en büyük katkıyı yapan hisse oldu. BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group'un her ikisi de, emtia üreticilerindeki kayıplarla birlikte, yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Debenhams Plc, Ocak ayındaki kar yağışından dolayı karının yılın ilk yarısında düşeceğini açıklamasının ardından Mart 2009'dan bu yana en büyük kaybını yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.32 düşerek, Londra saati ile 15:12'de 288.48 puana geriledi. Endekste, yükselen iki hisse karşılığı üçün üzerinde hisse değer kaybetti. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi geçen hafta, İtalya'nın sonuçsuz seçimlerinin Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötüleşebileceği endişelerini artırmasının, beklenenden daha iyi çıkan ABD verilerini dengelemesi sonucu fazla bir değişikliklik göstermedi.

Kopenhag'da PFA Pension A/S kıdemli stratejisti Witold Bahrke, "Hisse senetleri, durgun ve bazı bölgelerde kırılgan olan ekonomik toparlanma dikkate alındığında, biraz fazla hızlı yükselmiş görünüyor," dedi ve "Özellikle Avrupa'da siyasi alandaki sıkıntıların artması ile birlikte, durum piyasa için pek iyi değil" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de, Ulusal İstatistik Ofisi ve Lojistik ve Satınalma Federasyonu'nun açıkladığı veriye göre, imalat sanayi dışı (hizmet) satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Ocak ayındaki seviyesi olan 56.2'den Şubat ayında 54.5'e geriledi.

(17:20'de güncellendi)