Advertisement

AB Ticaret Komiseri Karel De Gucht, ABD va Avrupa Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşmasının büyümeyi yüzde 1 destekleyerek, istihdamı artıracağını söyledi.

ABD ve AB yakın zamanda serbest ticaret anlaşması için resmi görüşmelere başladı. Anlaşma, tarihin en büyük serbest ticaret anlaşması olacak.

Her iki ülkenin de hâlen 2008'deki depremin etkilerinden muzdarip olduğunu savunan De Gucht, Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmasında, ticaret anlaşmasının "en ucuz teşvik paketi" olduğunu vurguladı. De Gucht, şu an ulaşılmaya çalışılan anlaşmanın gelir etkisinin GSYH'da yüzde 0.5 ila 1 olduğunu, bunun da binlerce kişilik istihdam anlamına geldiğini ifade etti.

AB-ABD ticareti şu an için yıllık 455 milyar euroluk hacime sahip. AB, yeni Avrupa Komisyonu göreve gelmeden müzakereleri 2014'e kadar tamamlamayı hedefliyor.

Ticaretin, bolluğun mecburi malzemesi olduğunu olduğunu söyleyen De Gucht, ticaretin ihracatçılara yeni müşteriler, üreticilere daha ucuz parçalar ve şirketlerdeki verimliliği artırmak için daha fazla rekabet sağladığına dikkat çekti.

De Gucht, en kolay kısmın yüzde 3 ile 5 arasındaki vergi engellerini kaldırmanın olduğunu, ancak diğer konuların biraz daha zor olacağını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mart 2013 Pazartesi, 13:55 burakemral@hotmail.com türkiye-ab arasındaki gümrük birliği anlaşması türkiye büyük millet meclisi onayına sunularak yürürlüğe girmemiş bir anlaşmadır.dolayısı ile usulen anayasaya aykırıdır.türkiye ab ile dış ticaret açığı sebebiyle büyük bir gümrük vergisi girdisinden mahrum kalmaktadır.ab ile ihracat ithalat dengesi makası yıllar geçtikçe büyümekte gümrük vergisi kayıpları her geçen sene artmaktadır.anayasaya aykırı kabul edilmiş bu anlaşma acilen iptal edilmelidir.türkiyeyi kapıda bekletip üyelik vaadleri ile oyalayıp gümrük birliği ile soyuyorlar.kaputülasyonlara dönen defakto durum acilen sonlandırılmalıdır.