Advertisement

NABUCCO Gas Pipeline International GmbH, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ile her iki tarafın da Güney Gaz Koridoru'nun geliştirilmesinde işbirliği yapmayı resmi olarak kabul ettiği bir mutabakat ve işbirliği anlaşması imzaladı.

Açıklamaya göre, mutabakat, NABUCCO ve TANAP'ın teknik ve stratejik bilgi alışverişinde bulunmasını ve ilgili projelerinin geliştirilmesini destekleyecek şekilde işbirliği yapmasını öngörüyor.

Mutabakatta ayrıca, Avrupa Birliği ve Güneydoğu Avrupa bölgeleri için gaz tedarikinin güvenilirliğini ve çeşitliliğini arttırmak üzere doğal gaz taşıma güzergahlarının daha da çeşitlendirilmesi gerekliliği belirtiliyor.

NABUCCO Gas Pipeline International GmbH Genel Müdürü Reinhard Mitschek konuya ilişkin açıklamasında, ''Bu mutabakat, Güney gaz koridorunun iki ayrılmaz parçası arasındaki ilişkiyi daha da sağlamlaştırarak bizleri Avrupa'nın gaz tedarikinin çeşitlendirilmesi yönündeki ortak hedefimize bir adım daha yaklaştırdı. Bu mutabakat, bilginin ve her iki proje için de hayati önem taşıyan faaliyetlerin karşılıklı paylaşımı için bir çerçeve oluşturuyor'' dedi.

NABUCCO Gas Pipeline International GmbH Finans Direktörü Frank Siebert ise, bu mutabakatı imzalamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, ''Önümüzdeki aylarda Şah Deniz gazını Avrupalı tüketicilere ulaştıran değer zincirindeki tüm halkalar, proje takvimlerini bir araya getirerek tüm paydaşlara azami ticari fayda sağlamak için iş birliği içinde çalışacaklar. İmzalanan Mutabakat, bu süreç için önemli bir adım teşkil ediyor'' ifadelerini kullandı.

Verilen bilgiye göre, NABUCCO boru hattı, Hazar Bölgesi gazını Türkiye-Bulgaristan sınırından başlayarak Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Baumgarten'daki Orta Avrupa Gaz Merkezi'ne götürmek üzere planlandı.
Güney Gaz Koridoru'nun merkez bileşeni olan NABUCCO, Güney Doğu Avrupa ve Batı Avrupa'nın büyüyen ekonomilerinde bulunan 500 milyonun üzerindeki potansiyel müşteriye gaz dağıtımı yapılması amacıyla en ideal şekilde konumlandırılmıştır.

AA