Advertisement

Amerikalı ünlü yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg, şimdi de Fransa'nın asker imparatoru Napolyon Bonaparte'ın yaşamını beyazperdeye aktarmaya hazırlanıyor.

Spielberg, Fransız Canal Televizyonu'na yaptığı açıklamada, 1999 yılında ölen efsanevi yönetmen Stanley Kubrick'in Napolyon ile ilgili yazdığı senaryo üzerinde çalıştığını belirtti.

"Schindler'in Listesi", "E.T.", "Üçüncü Türle Yakın Temas", "Er Ryan'ı Kurtarmak" gibi gişe rekorları kıran filmleriyle tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri kabul edilen Spielberg, Napolyon'un yaşamını mini-seri olarak çekmeyi planladığını söyledi.

Spielberg, ABD'nin 16. Başkanı Abraham Lincoln'ün son aylarını konu alan "Lincoln" filmi ile bu yıl "En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" dallarında Oscar'a aday gösterilmişti.

Kubrick, Napolyon senaryosunu 1961'de yazmaya başlamış, ancak ekonomik destek bulamadığı için projeyi bırakmak zorunda kalmıştı. Mükemmeliyetçiliği ile tanınan ünlü yönetmen, prodüktörlere gönderdiği mektupta Napolyon'u canlandırması için Oskar Werner'i düşündüğünü yazmıştı.

Spielberg, Kubrick'in 1970'li yıllarda yazdığı "Yapay Zeka"yı da 2001'de beyazperdeye uyarlamıştı. 100 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 235 milyon dolar gişe gelirine ulaşmıştı.