Advertisement

(17:40'ta güncellendi)

Euro dolar karşısında, İtalya'nın yeni seçimlere doğru yönelmesi ve bu hafta açıklanacak olan verilerin Euro Bölgesi'nin 2012 yılının dördüncü çeyreğinde daralmayı işaret etmesinin beklenmesi ile birlikte yaklaşık üç ayın en düşük seviyesine indi.

Japon yeni, Çin'de CSI 300 Endeksi hisse senetlerinin son iki yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesinin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırması sonucu, 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Avustralya doları, ülkede inşaat onaylarının düştüğünü gösteren veri sonrası, ABD doları karşısında yaklaşık sekiz ayın en düşük seviyesine indi. Dolar Endeksi Ağustos ayından bu yanaki en yüksek seviyesinin yakınlarında seyrediyor. İtalya, Almanya ve Fransa yarın aylık satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verilerini açıklayacak. Başkan Mario Draghi liderliğindeki Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcıları 7 Mart'ta toplanacak. Öte yandan, İngiltere, Japonya ve Avustralya merkez bankaları da politika kararlarını bu hafta açıklayacak.

New York'ta Nomura Holdings Inc. Döviz stratejisti Charles St-Arnaud, "Avrupa, temel olarak, siyasi ve ekonomik taraftaki tüm haberlerden yön buluyor," dedi ve "İtalya seçimlerinden sonra ortaya kesin bir sonuç çıkmadı. Avrupa'daki ekonomilerin büyük bölümü yarın PMI verilerinde küçük çağlı düşüşler bekliyor ve bu durum euro üzerinde baskı oluşturuyor" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar karşısında, 1 Mart'ta 1.2967 dolar ile 11 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.1 düşerek, New York saati ile 10:12'de 1.3006 dolar seviyesine geldi. Yen euro karşuısında yüzde 0.3 yükselerek 121.49 seviyesine inerken, dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 93.40 seviyesinde ulaştı.

(17:40'ta güncellendi)