Advertisement

Rusya Parlamentosunun Üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Başkanı Valentina Matviyenko, Rus medya kuruluşları tarafından geçen yılın en etkili kadını seçildi. Listede birinci sırada yer alan Matviyenko, ilki geçen sen düzenlenen listede yine zirvedeydi.

Rusya'nın politik, sanat, spor, müzik ve ticaret hayatında söz sahibi kadınların yanısıra, politikacı eşlerinin de yer aldığı listede ikinci sırayı Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, üçüncü sırayı ise Başbakan Medvedev'in basın sözcüsü Natalya Timakova aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcısı Elvira Nabiullina'nın dördüncü olduğu listede, eşi Tatyana Putina, Rusya'nın 41. etkili kadını olarak gösterildi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in eşi Svetlana Medvedeva ise Rusya'nın en etkili 8. kadını oldu.

Listede, Rusya'nın divası sayılan ve geçen seneki oylamada 2. sırada bulunan şarkıcı Alla Pugacheva 5. sıraya gerilerken, Putin karşıtı gösterilere katılmasıyla tanınan televizyoncu Kseniya Sobchak 14, milletvekili ve ünlü sporcu Alina Kabayeva 23. sırada yer aldı.  Hatırlanacağı üzere Kabayeva'nın ismi daha önce Putin ile birlikte anılmıştı. Tenisçi Mariya Sharapova 52 ve hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle hakkında hapis cezası verilen "Pussy Riot" grubu üyesi Nadejda Tolokonnikova 72. sırada yer buldu.

Listenin hazırlanmasında istatistik kuruluşları ve anketlerden faydalanıldığı bildirildi.