Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin, 2013'e ait büyüme hedefini yüzde 7.5'te bırakırken, yüzde 3.5 ile daha düşük enflasyon hedefi benimseyerek, yeni liderler için büyümeye zarar vermeden fiyatları kontrol altında tutmayı daha zor bir hâle getirdi.

Ulusal Halk Partisi KOngresi'nin yıllık toplantısında 3,000 yasakoyucu karşısında, ülkenin başbakanı sıfatıyla yaptığı son konuşmasında, harcamaların ekonomik büyümeyi destekleyici şekilde artmasıyla bütçe açığının yüzde 50 yükselerek 1.2 trilyon yuana çıkacağını öngördü.

Ülkedeki son emlak piyasasını soğutma önlemlerinin Çin hisselerine 18 ayın en sert düşüşünü yaptırmasına rağmen Wen emlaktaki spekülasyonları kontrol altına alınması çabalarının devam ettirilmesini sa vundu. Görevini önümüzdeki hafta Li Leqiang'a devretmeye hazırlanan Wen, Çİn'in belirsizliklerle dolu olan küresel toparlanmada yolunu bulmasının gerektiğini söyledi.

Citigroup Inc.'in Hong Kong'taki kıdemli Çin ekonomistlerinden Ding Shuang, en büyük riskin enflasyon tarafında olduğunu belirtti.

Wen aynı zamanda 2012'de yüzde 13.8 olan M2 para arzı büyümesini yüzde 13 olarak
öngördü.

Çin resmi savunma bütçesini de yüzde 10.7 artırarak, son 20 yıldaki çift basamaklı artışlarını devam ettirdi.

Hükümetin bütçe taslağında resmi savunma bütçesinin 2013'te 116 milyar dolar büyüyeceği tahmin edildi.