Advertisement

Fed ve hisseleri "Beyzbol'daki steroidlere" benzeten Forbes Medya'nın sahibi Steve Forbes, ABD Merkez Bankası'nın aşırı büyük parasal genişleme programının hisse senedi piyasasındaki yükselişi desteklemiş olabileceğini, ancak daha sonra çok fazla zarar vereceğini savundu.

Bir Amerikan televizyonunda katıldığı programda konuşan Forbes, "Beyzboldaki steroidler gibi, en sonunda olan oyunculara oluyor" ifadeleriyle dikkat çekti. Forbes, hükümetin mortgage destekli varlık ve benzerleri için borçlanmayı kolaştırdığını, ancak ufak ölçekli şirketler ve hanehalkınını kredi almakta zorlandığını söyledi.

Bu durumun ekonominin ağırkanlı büyümesine neden olduğunu ileri süren Forbes, eknominin 2010'da yüzde 2.5, 2011'de yüzde 2.0 ve 2012'de de yalnızca yüzde 1.5 büyüdüğünü hatırlatarak, "İstihdam yaratan ve geleceğin büyük şirketleri olan ufak ölçekli şirketlerin temelini atmıyoruz" dedi.

Rekor düzeydeki faizlerin tek başına borçlanmayı desteklemediğine dikkat çeken Forbes, faizler ve borçlanma arasındaki ilişkiyi Sovyetler Birliği'ndeki sağlık sistemine benzeterek, "Sovyetler Birliği'nde de birileri sağlık hizmetleri bedava diyordu, ancak kimse alamıyordu" ifadelerini kullandı.