Advertisement

(17:30'da güncellendi)

Küresel hisse senetleri, Dow Jones Endeksi'nin rekor seviyede kapanmasından bir gün sonra, ABD'de özel sektör istihdamının beklenenden daha hızlı arttığını gösteren veri sonrası, 4.5 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri yükselişini altıncı güne taşıdı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yükselişini üçüncü güne taşıdı ve New York saati ile 09:31'de yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Gösterge endeks bu hareketi ile birlikte Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesinin üzerine çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizleri beş baz puan düşerek yüzde 4.99'a geriledi. İsviçre frankı 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. Venezüela tahvilleri düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, dün Dow Jones Endeksi'nin finans krizi kayıplarını ortadan kaldırması ve tarihinin en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, rekor seviyesinin yüzde 1.7 uzağındaydı. 17 üyeli Euro Bölgesi'nde ekonomi geçen yılın dördüncü çeyreğinden yüzde 0.6 daraldı. Bu, 14 Şubat'ta açıklanan rakam ile aynıydı ve beklenene paralel çıktı. ABD'de ADP özel sektör istihdam verisi Şubat ayında 198,000 arttı. Beklenti 170,000 artış şeklindeydi.

New York'ta BNP Paribas SA şef Kuzey Amerika ekonomisti Julia Coronado, "İyi haber; Ekim 2007'de olduğu gibi bir çevrimsel dönüş noktasında bir yerde değiliz gibi görünüyor. Bu durum, yukarı yönde potansiyel olabileceğini işaret ediyor," dedi ve "Ancak kötü haber, bizi çevrimsel zirveye taşıyabilecek güçlü bir büyüme dinamiği yok" şeklinde görüş bildirdi.

(17:30'da güncellendi)