Advertisement

AA

Onlar, dünyanın en büyük şirketlerine hükmediyorlar. Yönettikleri şirketlerin değeri bazen birçok ülkenin ekonomisinden daha büyük olabiliyor. Verdikleri kararlar birçok kişiyi ilgilendiriyor, attıkları adımları dünya merakla izliyor. Bu yönüyle biz onlara ''Demir Lady''ler diyoruz.

Ünlü finans dergisi Forbes'in ''Dünyanın En Zengin Kadınları-2013'' sıralamasında, geçen yıl 104 olan milyarder kadınların sayısı bu yıl 138'e yükseldi.

Yaş aralığı geniş bir yelpazede yer alan ''lady''ler kadınlara has olduğu düşünülen kozmetik gibi alanlarda da iş yapıyor, kadınlara pek uygun görülmeyen madencilik ve otomobil sektörlerine de hükmediyor.

-L'Oreal, kadınların kontrolünde

Forbes'a göre, Fransa'nın en zenginlerinden biri olan Liliane Bettencourt ve ailesi, Fransız kozmetik devi L'Oreal'in yüzde 30'una sahip bulunuyorlar. Bettencourt, 30 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kadını olurken, dünyanın en zenginleri arasında da 9'uncu sırada yer alıyor.
Alzheimer hastası olan Bettencourt, 2012 Şubat ayında şirketin yönetimini torunu Jean-Victor Meyers'e devretmişti.

-Perakende devi Wal-Mart'a kadınlar hükmediyor

ABD'li perakende devi Wal-Mart'ın da kaptan koltuğunda kadınlar oturuyor. Amerikalı Christy Walton, eşi John Walton'ın 2005'te bir uçak kazasında ölmesiyle Wal-Mart'taki hisselerinin varisi olmuştu. Walton, 28,2 milyar dolarlık servetiyle ABD'nin en zengin kadını konumunda bulunurken, dünyanın da en zengin ikinci kadını unvanına sahip.

Listede, üçüncü sırada yer alan Alice Walton da Walton ailesinin bir başka üyesi. 1962 yılında Wal-Mart'ı kuran Sam Walton'ın kızı olan Alice Walton, 26,3 milyar dolarlık serveti ile dünya zenginleri listesinde üst sıralarda yer alıyor.

-Madencilik kadınlardan soruluyor

Listede Şili'den de bir kadın bulunuyor. 17,4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 4'üncü kadını olan Iris Fontbona, madencilik alanında faaliyet gösteren Luksic Group'a oğullarıyla birlikte yön veriyor. Luksic'ler aynı zamanda dünya bakır piyasasında söz sahibi şirketler arasında bulunuyor.

Madencilik alanında faaliyet gösteren kadınlardan bir başkası da ''Madencilik Patronu'' lakaplı Georgina Rinehart. Rinehart, 17 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 5'inci kadını olurken, aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesinin de en zengin kadını unvanını elinde bulunduruyor.
Demir ve maden fiyatlarındaki gerilemeler Rinehart'ın servetinde düşüşe neden olsa da, Rinehart bölgenin madencilik sektöründe hala büyük bir güç olarak karşımıza çıkıyor.

-BMW'nin direksiyonunda kadınlar var

Dünyanın önde gelen otomobil firmalarından BMW'nin direksiyonunda da Alman Susanne Klatten bulunuyor. Klatten, 14,3 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 6'ncı kadını olurken, servetiyle Almanya'nın da en zengin kadını unvanına sahip.

BMW'nin yüzde 12,6'sını elinde bulunduran Klatten, annesi ve erkek kardeşinin hisseleri de eklendiğinde şirketin yaklaşık yüzde 50'sine hükmediyor.

-Kadınlar para piyasalarında da etkin

Forbes araştırmasına göre, kadınların aktif olduğu sektörlerden biri de finans. Bir çok kadının faaliyet gösterdiği bu alanda en dikkat çeken Abigail Johnson. Varlık yönetimi, emeklilik gibi alanlarda faaliyet gösteren dünyaca ünlü Fidelity Finansal Hizmetler'in başkanı olan Johnson, 12,7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kadınları listesinde 8'inci sırada yer alıyor.

-Modaya kadın eli değdi

Dünyaca ünlü lüks moda markası İtalyan Prada da kadın yöneticilerin kaptanlığında yol alıyor. 12,4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 9'uncu kadını olan Miuccia Prada, moda devini eşi Patrizio Bertelli ile birlikte yönetiyor.

Büyükbabası tarafından kurulan şirketin varisi konumunda bulunan Prada, çalışmalarıyla markaya önemli katkılar yaptı. Prada, şirketin dışa açılma çalışmaları kapsamında Abu Dhabi ve Kuveyt'te mağazalar açarken, Uzak Doğu'nun yükselen güçlerinden Hindistan'da da kendine partnerler arıyor.

-Dünyanın en zengin kadınları:

Sıralama Kişi Firma Sektör Ülke Servet
1 Liliane Bettencourt L'Oreal Kozmetik Fransa 30 milyar dolar
2 Christy Walton Wal-Mart Perakende ABD 28,2 milyar dolar
3 Alice Walton Wal-Mart Perakende ABD 26,3 milyar dolar
4 Iris Fontbona Luksic Group Madencilik Şili 17,4 milyar dolar
5 Georgina Rinehart HPPL Group
Madencilik Avustralya 17 milyar dolar
5 Jacqueline Mars Mars Gıda ABD 17 milyar dolar
6 Susanne Klatten BMW Otomotiv Almanya 14,3 milyar dolar
7 Abigail Johnson Fidelity Finansal Hizmetler Finans ABD 12,7 milyar dolar
8 Miuccia Prada Prada Giyim-Moda İtalya 12,4 milyar dolar
9 Anne Cox Chambers Cox Medya ABD 12 milyar dolar
10 Dirce Navarro De Camargo Camargo Correa
İnşaat Brezilya 11,5 milyar dolar
11 Charlene de Carvalho-Heineken Heineken İçecek Hollanda 11 milyar dolar
12 Laurene Powell Jobs Apple-Disney Elektronik ABD 10,7 milyar dolar
13 Johanna Quandt BMW Otomotiv Almanya 10,6 milyar dolar
14 Antonia Johnson Axel Johnson Group Çeşitli İsveç 9,1 milyar dolar
15 Elaine Marshall Koch Çeşitli ABD 8 milyar dolar
16 Savitri Jindal OP Jindal Group Çelik Hindistan 7,6 milyar dolar
17 Eva Gonda Rivera Femsa İçecek Meksika 6,6 milyar dolar
18 Rosalia Mera ZARA Giyim İspanya 6,1 milyar dolar
19 Blair Parry-Okeden Cox Medya ABD 6,1 milyar dolar
20 Margarita Louis-Dreyfus Louis-Dreyfus Çeşitli İsviçre 6 milyar dolar