Advertisement

ABD endeks vadelileri bugün açıklanacak olan ve şirketlerin Şubat ayında daha fazla kişiyi işe aldığını göstermesi tahmin edilen özel sektör istihdam verileri öncesinde yükselerek Dow Jones'un tüm zamanların zirvesini genişleteceği sinyalini veriyor.

Kredi kartı terminali üreticisi VeriFone Systems Inc. beklentilerin üzerinde kâr açıklamasının ardından Almanya işlemlerinde yüzde 0.9 yükseldi. Çin'in en büyük 2. online video sitesi Sohu.com Inc. şirketi özelleştirmek için görüşmelerin olmadığını açıklamasıyla yüzde 5.6 geriledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi Mart ayı vadelileri Londra saatiyle 10:39'da yüzde 0.4 yükselerek 1,542.6 puan oldu. Dow Jones vadelileri ise 45 puan yükseldi ve 14,278 puana çıktı. Dow Jones dün bir rekora çıkarak finansal kriz boyunca kaydedilen kayıpları sildi.

Dow Jones'un 9 Ekim 2007'de gördüğü tarihi zirvesine tekrar yükselmesi 65 aydan daha kısa bir süre alırken, bu toparlanma Internet balonuyla yaşanan kriz sonrası toparlanmadan daha kısa sürdü. ABD hisseleri yaklaşık olarak 10 trilyon dolar geri dönmüş oldu.

Bloomberg tarafından yapılan bir ankete göre bugün açıklanacak olan özel sektör istihdam verileri Şubat ayında 170,000 kişilik istihdam yaratıldığını gösterebilir. Bir başka veri ise fabrika siparişlerinin Aralık ayında yüzde 1.8 yükselmesinin ardından Şubat ayında yüzde 2.2 düştüğünü gösterebilir.