Advertisement

Asya Kalkınma Bankası (ADB) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın, Japonya Merkez Bankası başkanlığı için önceki görevinden ayrılmaya hazırlanmasıya Japonya, ADB'deki göreve en kıdemli Döviz yetkilisi Takehiko Nakao'yu aday göstermeyi planlıyor.

Nakao'nun uluslararası finans ve kalkınma konularında "aşırı deneyim" sahibi olduğunu dile getiren Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, maliye bakanı yardımcısı Nakao'nun "en kalifiye aday" olduğunu savundu.

Diğer yandan Aso, Nakao'nun yerine kimin geleceğine dair bir açıklamada bulunmadı. Pozisyon içi daha önce adı anılan isimler bakanlığın uluslararası ofisi başkanlarındandı. Sankei gazetesi, Nakao'nun görevine finansal ofisin başkanı ve eski IMF yetkilisi Mitsuhiro Furusawa'nın gelebileceğini yazdı.

Manila'da 1966'da kurulan ADB'nin başkanlığını eskiden bu yana elinde tutan Japonya, bankada ABD ile aynı düzeyde oy hakkına sahip. Tokyo'daki Asya Kalkınma Bankası Enstitüsü'nün rektörü Masahiro Kawai, Çin'in bu görevi almak için yeterli desteğe sahip olmadığını, bu nedenle de görevin Japonya'da kalmayı sürdüreceğini söyledi.

Japonya'nın küresel etkisini koruyabilmek için ADB'nin başında Japon birini istediğini anlatan Dai-Ichi Life Research'ün başekonomisti Hideo Kumano, Nakao'nun görevine atanacak isimin Japonya'nın döviz politikasını değiştirmeyeceğini söyledi.