Advertisement

Bakır, ABD'de özel sektör istihdamının beklenenden hızlı arttığını gösteren veri ve Fed'in ekonominin büyümekte olduğunu kaydetmesinin talep görünümünü iyileştirmesinin ardından değer kazandı. Aluminyum, nikel ve çinko da değer kazandı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.6 yükselerek ton başına 7,737.75 dolara kadar çıktıktan sonra, Tokyo saati ile 11:32'de 7,714 dolara geldi. Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 yükselerek pound başına 3.4968 dolara geldi.

Dün ABD'de açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi Şubat ayında 198,000 arttı ve 170,000 olan beklentiyi aştı. Bu durum, 8 Mart'ta Çalışma Bakanlığı'nın açıklayacağı istihdam verilerine yönelik iyimserliği artırdı. Fed'in dün açıklanan Bej Kitap'ına göre, ABD ekonomisi, konut ve otomobil talebinin artmakya olduğu bir ortamda, mütevazi ila ılımlı bir büyüme gösterdiğini kaydetti.

Tokyo'da Astmax Investment Management Inc. emtia fon yöneticisi Tetsu Emori, "Dün ABD'den gelen ekonomik veriler bakıra destek sağladı" dedi.

LME tarafından takip edilen bakır stokları bu yıl yüzde 48 arttı ve dün günlük bazda yüzde 0.2 artışla 473,750 tona çıktı. Şanghay Borsası tarafından takip edilen stoklar ise bir yılın zirvesi yakınlarında.

Haziran vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.7 düşerek ton başına 56,330 yuana (9,054 dolar) geriledi. LME'de, kurşun değer kaybetti.