Advertisement

Enflasyondaki hızlanma ile yavaş büyüme arasında kalan Brezilya Merkez Bankası, 3. kez rekor düşüklerde seyreden politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Alexandre Tombini başkanlığındaki Brezilya Merkez Bankası Selic oranı olarak da bilinen politika faizini, Bloomberg anketine katılan 59 ekonomistin de tahmini dahilinde yüzde 7.25'te bıraktı. Banka, Ekim'den bu yana kullandığı ve para politikasını "uzun süre devam ettireceği" ifadesini faiz kararı açıklamasından kaldırdı ve bunun yerine "bir sonraki toplantıya kadar geçen dönemde makroekonomik senaryodaki değişikliklere bağlı olarak gelecek hamlelere karar verileceği" ifadesini koydu.

Latin Amerika'nın en büyük ekonomisinin geçtiğimiz yılı yüzde 0.9 büyüme ile tamamlaması ve aynı zamanda fiyat artışlarının merkez bankası hedefinin üst sınırlarında seyretmesiyle Başkan Dilma Rousseff yönetimi en büyük 2. gelişen piyasa ekonomisini stagflasyondan çıkarmaya çalışıyor. Hükümetin vergi indirimlerini uzatması, enerji maliyetlerini düşürmesi ve daha fazla yatırım çekme vaadlerine rağmen ekonomistler ülkenin 2013'e ait büyüme tahminini yüzde 4.50'lerden yüzde 3.09'a kadar düşürdü.

Yeni ifadelerin sıkılaşma sinyali verdiğine dikkat çeken CIB World Markets'ın stratejistlerinden John Welch, "Dilma'nın seçim yılına kontrollü bir enflasyonla girmek istemesinden ötürü bunu yapmak da zorundalar" dedi.