Advertisement

(17:152te güncellendi)

Hisse senetleri, ABD'de işsizlik başvuruları  son altı haftanın en düşük seviyesine inmesinin ardından, Dow Jones Endeksi'nin üçüncü günde de rekor kapanış yapmaya yönlenmesi ile birlikte yükseldi. Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) politika faizini değiştirmrmesi sonrası değer kazandı ve sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın gevşeme programını sabit tutması ile birlikte güçlendi.

Dow Jones Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, New York saati ile 09:30'da 14,306.14 puana çıkarken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Euro dolar karşısında yüzde 0.9 değer kazanarak 1.3081 dolara çıkarken, Stoxx Europe 600 Endeksi fazla bir değişiklik göstermedi. Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 güç kazanarak 1.5056 dolar seviyesine geldi. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Hazine'nin bugünkü 5.03 milyar euroluk (6.56 milyar dolar) borçlanma kağıdı satışı ile birlikte, 10 baz puan düşerek yüzde 4.90'a indi. Bakır yüzde 0.3 yükselirken, şeker, domuz ve kahve yüzde 1'den falz yükseliş gösteerek emtia grubundaki çıkışa öncülük etti.

Dow Jones Endeksi, ABD'de işsizlik başvurularının geçen hafta beklenmedik bir şekilde 7,000 düşerek 340,000'e inmesi ve 19 Ocak ile biten haftadan bu yana en düşük seviysini görmesinin ardından, üçüncü günde de rekor kırmaya hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası, bugünkü toplantısında, politika faizini rekor düşük seviyede tuttu ve Başkan Mario Draghi, verierin ekonominin bu yıl istikrar kazanacağını işaret ettiğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası, parasal genişleme hedefini değiştirmeyerek 375 milyar sterlinde (562 milyar dolar) tuttu. Japonya Merkez Bankası ise bugünkü toplantısında, açık uçlu varlık alım programına hemen başlanması yolundaki çağrıyı reddetti.

New York merkezli hedge fonu Platinum Partners'ın başkanı Uri Landesman, "Bugünle birlikte iki gün üst üste istihdam piyasasından iyi veriler geliyor ve piyasadaki temel endişe, bunun bir işsizlik refahı mı olduğu ve devam edip etmeyeceği ile ilgili," dedi ve "Halen şüpheliyim. Ancak son iki gündür gelen veriler, bunun bir işsizlik refahı olmadığı gerçeğini destekliyor," şeklinde görüş bidirdi. Landesman, "Veriler güçlü ve eğer boğalar halen piyasanın kontolünü ellerinde tutuyorsa, bu bizi diren. seviyesine doğru götürür" yorumunda bulundu.

(17:152te güncellendi)