Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın İtalya'nın Avrupa'nın toparlanması karşısında ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğuna karar  vermesi gerekiyor.

Euro Bölgesi'nin 3. büyük ekonomisindeki kemer sıkma karşıtlığı, borçlanma maliyetlerini sıçratan ve AMB Başkanı Mario Draghi'nin kademeli ekonomik ilerleme senaryosuna duyulan güveni azaltan bir "siyasi çıkmaz" doğurdu. İtalya'daki gelişmeler bazı analistlerin faiz indirimi beklentilerini öne çekse de, Nomura International Plc'den ABN Amro Bank NV'ye kadar birçok büyük finansal kuruluşun analisti AMB'nin bu toplantısında beklemede kalarak, hükümetler üzerindeki reformları uygulama baskısını artıracağını düşünüyor.

İtalya'daki seçimlerin işlevsiz siyasetten kaynaklanan merkezkaç kuvvetini ve riskleri yeniden gündeme getirdiğini, ancak faiz indiriminin şu an için bir cevap olmadığını söyleyen Londra'daki Royal Bank of Scotland Group Plc'nin kıdemli ekonomisti Richard Barnwell, AMB'nin hükümetleri kurtaramayacağını ve ülkelerin de kendilerini kurtarmak istemediğini savundu.

İtalya, Draghi'nin euroyu koruma vaadinin geçtiğimiz yıl piyasalarda sağladığı sakinliği tehdit ediyor. Euro Bölgesi hâlen resesyondan çıkmaya çalışırken, AMB bugün ekonomik tahminlerini aşağı çekmek zorunda kalabilir. Diğer yandan euronun son dönemdeki değer kaybı, enflasyonun, merkez bankasının yüzde 2 hedefininin çok altına gerileyeceği endişelerini de gevşetebilir.

Ekonomistler AMB'nin elindeki politika seçenekleri arasında faiz indirimleri, bankalara uzun vadeli kredi verilmesi, bankaları, kredi girişi kazanmaya çalışan küçük ve orta ölçekli şirketlere kredi vermeye teşvik etmek gibi önlemleri sayıyor.