Advertisement

Çinli regülatörler, Çin'deki yatırımlar için kurumların deniz aşırı ülkelerde yuan kazanmasına izin veren programı genişleterek, ülkenin daha serbest dolaşan bir para birimine yönelik ve hisse senedi piyasasındaki güveni artıran hamlelerini artırdı.

Çin'in Sermaye Düzenleme Komisyonu'nun açıklamasında Çinli banka ve sigorta şirketlerinin Hong Kong'taki birimlerinin Yuan Yetkili Yabancı Kurumsal
Yatırımcı (RQFII) programında yer alan deniz aşırı ülkelerdeki aracı ve fon yönetimi kurumlarına katılma izni verildiği belirtildi. Açıklamaya göre katılımcılar, önceden hisse ve tahvillerle sınırlı olan hisse senedi vadelileri piyasasında yatırım yapabilecek.

Programı genişletme kararı, Xi Jinping liderliğindeki Komünist Parti'nin yeni liderlerinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki denetimi devralmaya hazırlandığı Ulusal Halk Kongresi'nin yapıldığı haftayla aynı zamana denk geldi. Komünist Parti Kasım'da kuru daha piyasa tabanlı hâle getirme ve yatırım amacıyla sermayenin ülke içi ve dışına daha rahat hareketini teşvik etme vaadingde bulunmuştu.

RQFII programının genişletilmesinin uzun vadeli olarak yuan için olumlu olduğunu söyleyen DBS Bank Ltd.'ın hazine ve piyasa başkan yardımcısı Tommy Ong, bunun yalnızca yatırımcıların yuan taleplerini desteklemekle kalmayacağını, aynı zamanda Pekin hükümetine de yabancı sermayenin sermaye piyasaları üzerindeki etkisini test etmek için bir araç niteliğinde olacağını belirtti.