Advertisement

Sabah saatlerinde Asya’da satışlar hâkimdi. Japonya Merkez Bankası’nın ucu açık tahvil alımlarının hemen başlatması yönündeki talepleri reddetmesiyle Nikkei endeksi %1,2 yükselişinin ardından, kazancını %0.30’a indirdi. Şanghay Bileşik Endeksi'nde ise kayıplar % 1 civarında. Yurtdışı tarafında bugün, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası para politikası toplantıları takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarında değişiklik beklenmezken, ekonomik görünüme ilişkin revizyon açıklaması tahmin ediliyor. İngiltere Merkez Bankası toplantısında ise varlık alım programının genişletilip genişletilemeyeceği konusunun ön planda olduğu görülüyor. Parasal genişlemenin devamı beklentisi bir süredir Sterlin üzerinde baskı oluşturuyordu.

Getiri eğrisinde sınırlı düşüşler

Gösterge tahvil faizi güne % 5.73’den başladı. Kısa vadeli tahvil faizleri açısından haftaya Hazine'nin 15 aylık bono ihracı ile Mart ayı programına başlaması önemli olacak. Getiri eğrisinin kısa tarafı Merkez Bankası fonlama koşullarına duyarlı olması açısından bu vadelerdeki yeni arzlar takip edilecek. Yeni ihraçlarla birlikte kısa vadelilerde oynaklığın artması bekleniyor.

Güne yükselişle başlayıp 1.seansın kapanışına doğru düzeltmeye geçen İMKB 100 endeksi

İMKB 100 Endeksi yeni güne yükselişle 82,348 seviyesinden başlangıç yaptı. Saat 12:16 itibariyle endeks 81,880 düzeyinde. 4.çeyrek şirket finansalları ile birlikte 12 Mart tarihinde Rekabet Kurulu’ndan bankacılık sektörüne yönelik devam eden soruşturmanın sonuçları, kısa vadeli beklentiler açısından önemli gündem maddesi olarak yer alıyor.

Euro/Dolar Draghi konuşması öncesi 1.30’un altında

Euro/dolar paritesi güçlü gelen ABD özel sektör istihdam verisi beraberinde düştü. Euro/dolar paritesi güne 1.30 seviyesinin altında başladı. Saat 12:13’te ise 1.3036 seviyesinden işlem görüyordu. Draghi’nin faiz indirimine yönelik açıklamaları, euro/dolar paritesinin kısa vadeli yönü açısından önemli. Ancak yarın açıklanması beklenen ABD tarım dışı istihdam verisinin, FED’in tahvil alımlarına yönelik beklentileri etkilemesi açısından, paritede ECB kararından daha etkili olması bekleniyor. TL ise dün sepet kur karşısında değer kazancı sağlarken, bu sabah itibariyle kazançların bir kısmının geri verildiği görülüyor. Paritedeki düşüş sonrası Dolar/TL yeniden 1.80 seviyesine yaklaşmış durumda. Dolar/TL saat 12:14’te 1.7973’ten işlem görüyordu. Sepet kurda ise 2.07 seviyesindeyiz.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net