Advertisement

İngiltere Merkez Bankası, bugünkü toplantısında, politika yapıcıların ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha radikal tedbirleri tartışmaları ile birlikte, dört yıldır sürdürdüğü varlık alım programını değiştirmedi.

Başkan Mervyn King öncülüğündeki İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi, 375 milyar sterlin (562 milyar dolar) olan parasal genişleme büyüklüğünü değiştirmedi. Bloomberg News'un anketine katılan 39 ekonomistin 29'u bu kararı doğru tahmin etti ve diğerleri ise 25 milyar sterlin artış olacağı tahmininde bulundu.

Geçen ayki toplantıda Para Politikası Komitesi'ndeki bölünme ve daha sonra politika yapıcıların negatif faiz oranı ve tahvil alımlarının daha uzun süre yapılması dahil çeşitli konularda açıklamalarda bulunmasının ardından, ekonomistler arasında düşünce farklılıkları meydana geldi. Son iki yılda fazla büyüyemeyen ekonomiyi canlandırmaya yönelik tartışmalar, İngiltere Merkez Bankası, para politikasının henüz maksimuma ulaşmadığını söyleyen yeni Başkanı Mark Carney'e hazırlanırken, daha da arttı.

Londra'da Investec Securities ekonomistlerinden Philip Shaw, "Nihayetinde çok zor bir karardı, ancak son birkaç haftada, daha fazla politika yapıcının teşvikleri artırma tarafında geçtiği konusunda haber duymamıştık," dedi ve "Muhtemelen üç dipli resesyondan kaçındık ve hizmet sektörünün genişleyeceği umudu var" değerlednirmesinde bulundu.

İngiltere Merkez Bankası ayrıca, Mart 20092dan beri değiştirmediği politika faizini yine sabit tuttu ve rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de bıraktı. Merkez Bankası, bugünkü toplantının tutanaklarını 20 Mart'ta açıklayacak. Şubat ayında, King ve dokuz komite üyesinin ikisi, para politikasının genişletilmesini savunmuş ancak oylamadan yenik ayrılmıştı.