Advertisement

İspanyol tahvilleri, borçlanma maliyetlerinin düşmesi ve ülkenin bir tahvil ihalesinde maksimum hedeften daha fazla satışta bulunması üzerine yükselirken, 10 yıllık tahviller artışlarını üst üste 7. güne taşıdı.

Portekiz'in 5 yıllık tahvil faizleri, Standard & Poor's tarafından Avrupa kurumlarının ülkeye desteklerini genişletecekleri söylenerek kredi görünümünün yükseltilmesi üzerine iki yılın en zayıf seviyesine geriledi. 10 yıllık Portekiz tahvilleri ise S&P tarafından ülkenin BB olan uzun vadeli kredi notunun onaylanmasıyla üst üste 3. gün yükseldi. Alman tahvilleri çok fazla değişiklik göstermedi.

Londra'da bulunan Commerzbank AG faiz oranı analisti Michael Leister, "İspanya az da olsa maksimum hedefin üzerine çıktı ve bu piyasanın kutlayacağı bir şey. İlk bakışta iyi bir ihaleymiş gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri Londra saatiyle 11:58'de 7 baz puan gerileyerek yüzde 4.93 oldu ve 14 Ocak'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Ocak 2023 vadeli yüzde 5.4'lük tahvilin fiyatı yüzde 0.58 artarak 103.59 oldu.

İspanya 5 milyar euroluk tahvil satışı yapmayı hedeflediği ihalede 5.03 milyar euroluk tahvil sattı. Ülke en son 21 Şubat'ta ortalama yüzde 5.20 faizle 10 yıllık tahvil satışı yapmıştı. Bugün gerçekleştirilen ihalede ayrıca 2015 ve 2018 vadeli tahvil satışı da yapıldı.